Hemen Başvur

Doğum Koçluğu Çalışma Alanları

Doğum Koçluğu Çalışma Alanları

Doğum koçluğu çalışma alanları gebelerin aktif olarak muayene oldukları ya da doğumlarını gerçekleştirdikleri yerler olarak bilinmektedir. Fakat doğum koçlarının bazı egzersiz programlarını kendi ofislerinde ya da kliniklerinde de gerçekleştirmeleri mümkün olmaktadır.

Doğum koçluğu çalışma alanları sağlık kuruluşları olarak bilinmekte olup bir doğum koçunun gebelikten lohusalık sürecine kadar her zaman danışanın yanında bulunması gerektiği için tek bir çalışma alanı tayin etmek doğru olmamaktadır.

Doğum Koçları Ne İş Yapar?

Doğum koçluğu eğitici eğitimi kapsamında bu alanda mesleki yetkinliklerin kazandırılması amaçlanmaktadır. Yetkinlik kazanıldıktan sonra bir doğum koçunun anne adayına tüm gebelik sürecinde destek vermesine yönelik bir mesleki tanımlaması bulunmaktadır.

Doğum koçu olarak çalışmak isteyenlerin yalnızca temel eğitimleri değil aynı zamanda uzmanlık gerektiren orta ve ileri seviye eğitimleri de almaları gerekmektedir. Doğum koçluğu uzaktan eğitim programı kapsamında tüm bu eğitim içeriklerin farklı illerden de alınması mümkün olmaktadır.

Doğum Koçluğu Eğitim İçeriklerinde Neler Vardır?

Doğum koçluğu eğitim içeriklerinde öncelikli olarak gebelik sürecinin gelişim evrelerinin takibi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra gebelik sürecinin sonrasında emzirme danışmanlığına ilişkin de beceriler kazandırılabilmektedir.

Doğum koçluğu teorik eğitimlerin yanı sıra pratik eğitimleri de içermektedir. Bu nedenle nefes egzersizleri ya da hamile Pilates dersleri gibi başlıkların uygulamalı biçimlerde verilmesi gerekmektedir.

Doğum koçluğu çalışma alanları da alınmakta olan bu ders içeriklerine bağlı olarak belirlenmekte olup uzmanlık alanlarına göre farklılaşma gösterebilmektedir. 

Benzer Blog Yazıları

Hızlı Başvur

Aşağıdaki formu doldurarak hızlı başvuru yapabilirsiniz. Eğitiminiz ile ilgili en kısa zamanda akademi yetkililerimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.