İlişki Koçluğu Eğitimi

Online İlişki Koçluğu Eğitimi


Uluslararası Akredite Sertifikalı 2 ay süreli 23 adet online video

Bu eğitime HEMEN BAŞVUR ! Eğitim İçeriğinde Neler Var ?

Umut Esen

Gazi Eğitim Fakültesinin Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. Eğitim hayatını Sola Unitas Academy, Erickson Coaching ve Paul Ekman International'da sürdüren etkili iletişim ve psikoloji alanında birçok yetkinlik ve uzmanlık edinmiştir.

Birçok saygın kurumda eğitmenlik, danışmanlık, Türkçe ve Edebiyat bölüm başkanlıkları gibi görevler almıştır.

Eğitmen, koç, konuşmacı ve danışman olarak bireylere ve kurumlara yönelik gelişim ve motivasyon süreçleri tasarlamakta ve yönetmekte olan Umut Esen’in uzmanlıkları şunlardır:


- Paul Ekman International onaylı Mikro Mimik uzmanı

- Duygusal Zeka Uzmanı

- Mülakat Değerlendirme Uzmanı

- NLP Master


“Tolstoy’un Bisikleti” kitabının yazarıdır. PCC unvanlı profesyonel koçtur.


Birçok üniversitenin yanı sıra AIESEC Türkiye, BJK Futbol Akademisi, Art of Kitchen, Atölye Eğitim, RHEA Girişim gibi kurumların bünyesinde eğitim ve seminerler vermiş;birçok organizasyonda konuşmacı olarak yer almıştır.

Cosmopolitan, Hürriyet, Vatan gazetesi, Intown dergisi, E-Koç dergisi, kişisel blogu ve birçok yayın organında makaleler yazmıştır ve yazmaktadır.

Eğitim, psikoloji ve yaşam üzerine videolarını yayımladığı YouTube kanalı vardır.

Podcastleri Spotify ve Apple Music'te yayımlanmaktadır.

İLİŞKİ KOÇLUĞU NEDİR? 


       İlişki koçluğu; yalnızca kişileri değil, aralarındaki ilişkiyi okuyabilme ve bu ilişkiyi daha sağlıklı ve mutlu bir düzeye getirmek için ortaya bilgi ve becerileri koyma sürecidir.


İlişki Koçluğu Ne İşe Yarar?


        Doğru ele alındıklarında, sorunlar bile ilişkinin temelini sağlamlaştırıcı görev görürler. İstenen, beklenen ve arzu edilen ilişkiler kurulabilirler. Sağlıksız ilişki kurma biçimleri, farkındalık ve emek ile birlikte yerini sağlıklı ilişki kurma biçimlerine bırakabilirler. İki kişi, farklara rağmen bir arada kalmak ve ilişkilerini yürütmek istiyorlarsa, bunu yapabilirler. 


        İlişkiler canlıdır. Yaşaması ve büyümesi için beslenmesi, uygun koşulların sağlanması gerekmektedir. İlişki koçluğunda koçluk kişilere değil, ilişkiye yapılır. Danışanların ilişkiden nasıl beslendikleri,birbirlerine verdikleri önem, tartışma biçimleri ve uyumları gibi etmenlerde farkındalık kazanmalarına destek olunur.


        İlişkideki zayıflayan yönleri güçlendirecek, gereksiz çatışmaları azaltacak, romantizmi arttıracak, empati kurmayı kolaylaştıracak oyunlar, çalışmalar ve sunumlarla aradaki duygusal bağın güçlendirilmesi amaçlanır. 


Biyometrik Yüz Okuma ve Profil Tanımlama Nasıl Uygulanır?


        İlişki Koçu, çiftin yolculuklarına dahil olur; çiftin iletişim ve ilişki kurma döngülerini okuyup çifte yansıtarak, ilişkilerinin sürdürülebilir ve doyumlu olabilmesi için ilişkiyi yapılandırarak çifte eşlik ve ortaklık eder. Bu ortaklık esnasında,esas olan bireylerin ortak ilişkileri ile ilgili ortak bir amaçlarının olması ve bu sürece ne kadar adanmış olduklarıdır. 


       İlişki Koçu, danışanının ilişkisini farklı bir açıdan görmesini sağlar. Koç ile danışan, danışanın kötü ilişkilerini geride bırakması, gerekiyorsa ilişkilerini değiştirmesi ve ileriye dönük sağlıklı ve sürdürülebilir ilişkiler kurması için birlikte çalışırlar.

 

      İlişki Koçu, sınır, kararlılık ve dürüst iletişim gibi sağlıklı ilişki becerileri kazanması için hedefler koymasında danışanını destekler.Koç, danışanına çeşitli düzeylerde dinleme, etkili sorular sorma ve karşısındaki insanla nasıl “biz” olunacağına dair beceriler üzerine konuşur; danışan bu becerilerle donatıldığında, ilişkileriyle ilgili sağlıklı ve bilinçli kararlar verebilme güveni kazanır. 


İlişki Koçluğu Eğitimini Neden SEM Akademi’den Almalıyım?


       Eğitimimizde, bir ilişkiye koçluk yapma konusundaki bilgi ve becerilerin yanı sıra, “ilişki” özelinde koçluk almak isteyen kişilere koçluk yapabilmenin detaylarına da giriyoruz. 


      Kişinin kendi ile iletişimi, sürekli benzer kişileri hayatına çekmesi (onları çekici bulması), mutlu olmadığı ilişkilerde ısrar etmesi, sürdürülebilir bir ilişki istemesine rağmen art arda sürmeyen,süremeyen ilişkileri yaşamına dahil etmesi, kusursuz eş arayışı, ben ve biz kavramları vb. ilişkilere dahil birçok alan üzerinden yansıtmalı olarak uzman bir İlişki Koçunun bilmesi gereken unsurlar paylaşıyoruz.


      Modern çağ insanına uyarlanmış en son psikolojik öğretilerle ve koçluk yaklaşımıyla aldatmak, kıskanmak, eş seçimi, evlilik,boşanmak, ayrılık gibi kavramları ve sağlıklı bir ilişkide olması gereken temel koşullar gibi bilgi ve yetkinlikleri sunuyoruz.


      Tüm bu öğreti ve yaklaşımları, temel koçluk stratejilerini de hatırlatarak ve yeni yetilerle destekleyerek somut, bol örnekli ve dinamik bir anlatımla sizlere sunuyoruz.


           Üstelik, Altınbaş Üniversitesi ve Uluslararası Akreditasyona sahip Educert onaylı sertifika ile tüm Türkiye ve uluslararası mecrada tanınma şansına sahip olacaksınız. 

İlişki Koçluğu Eğitim İçeriği


Tanışma,giriş, beklentiler. 

Koçluk nedir/ ne değildir? 

İlişki koçluğu nedir? 

- Koçluğun temel kavramları 

- Koçluğun ilkeleri 

- Koçluk çeşitleri (nişler) 

- Görüşme nasıl olur? 

- Güven oluşumu nasıl sağlanır 

-Uyumlanma 

- Danışanla ilişki tutumları 

-anlaşma 

- Koçun dili 

- anda kalmak 

- etkin dinleme 

- geri bildirim 

-motivasyon 

- stres yönetimi 

- doğru sorular 

- yanlış sorular 

- doğru /yanlış yaklaşımlar 

Koçluk metodları 

-yaşam çemberi 

-metafor 

- if/varsay 

-çapalama 

- yeniden çerçeveleme 

- beyin fırtınası 

- değerler testi 

- dök içini 

-traksaksiyonel analiz 

Aşk nedir? 

Neden aşık olunur? 

- iletişim becerileri 

- iletişim engelleri 

İlişkinin doğası 

Mutlu ilişkiler 

 Mutsuz ilişkiler 

 Sevginin 5 dili 

İlişki sorunlarına pratik çözümler 

Boşanma kararı ve psikolojisi 

Aldatmak ve aldatılmak 

Kıskançlığın nedenleri ve çözümü 

Çiftler için ilişki koçluğu seansları

İlişki Koçluğu Eğitimini Kimler Alabilir?


       Öncelikle kendi ilişkilerini düzene sokmak, ilişkilerinde daha mutlu olmak için bunun doğru yaklaşım ve yöntemlerini öğrenmek isteyenler.


       Modern çağ insanına uyarlanmış en son psikolojik öğretilerle ve koçluk yaklaşımıyla aldatmak, kıskanmak, eş seçimi,evlilik, boşanmak, ayrılık gibi kavramları ve sağlıklı bir ilişkide olması gereken temel koşulları gibi bilgi ve yetkinliklere ulaşmak isteyenler.


       Çevresindeki insanların ilişkileri düzeltmelerinde onlara ilişki koçluğu yaparak destek olmak isteyenler.


       İlişki üzerine niş eğitim almak ve uzmanlık alanını ilişki koçluğu üzerine yapmak isteyen koçlar.


       Hem ilişki koçluğu hem de temel koçluk yetkinlikleri hakkında bilgi ve beceri sahibi olmak isteyenler.


       Hem çiftlere hem de bireysel olarak ilişki desteği isteyen insanlara koçluk yaparak bu konuda profesyonel bir iş kurmak isteyenler.


       İlişki Koçluğu eğitimi 100 saatlik bir programdır.Program sonunda başarılı olan kişilere Uluslararası Akreditasyona sahip Educert onaylı sertifika verilecektir.

Diğer Eğitimlerimiz