Hemen Başvur

Yaşam koçluğu sertifikası

Yaşam Koçluğu Sertifikası

Yaşam Koçluğu Sertifikası, yaşam koçu olarak hizmet vermekisteyenlerin bu konuda aldığı eğitimi belgelemeye yarayan sertifikadır. Yaşam koçluğu ülkemizde 2013 yılındanitibaren meslek olarak tanımlanmış ve bu tanımlama sonrasında mesleğe olan ilgide artmıştır.

Yaşam koçluğu mesleğini yapan kimseler incelendiğinde bu kimselerin kendihayatlarında deneyimledikleri tecrübelerini içselleştirerek koçluk yaptıklarıgözlemlenmektedir. Bu noktada sertifika programının amacının iyi bir şekildeanlaşılabilmesi için yaşam koçunun tanımlamasının yeterli bir şekilde yapılmasıgerekmektedir. Yaşam koçu koçluk yaptığı kimseye yapabileceği ama yapabileceğininfarkında olmayan şeyleri yapabilmesini sağlayan kimsedir.

Yaşam koçluğu sertifikası sonrasında yaşam koçu özellikle şu kimselertarafından talep edilmektedir:

· Sınavlara hazırlanan kimseler

· İş hayatından sonra istediği hayatı yaşamayan ve bunalımagiren kimseler

· Kötü bir evlilik deneyimi sonrasında depresyonagiren kimseler

· Hayatlarında yüksek stres olan ve bu stresten birtürlü kurtulamayan kimseler

· Hayatlarında istedikleri düzeni sağlayamayanlar

· Hayatlarında yeni bir sayfa açmak isteyen kimseler

· Sağlıklı ve dengeli bir hayat yaşamak isteyenler

Yaşam koçlarına herkes başvurabileceği gibi yukarıda sayılan gruplarkoçluk talebi en yüksek olan gruplardır.

Yaşam Koçluğu Eğitim ProgramıSonrasında Koç Nerelerde Çalışabilir?

Yaşam koçluğu sertifikası alanlar talepleriolmaları halinde kendileri özel koçluk yapabilecekleri gibi farklı kurum vekuruluşlarda iş imkanına sahip olabilmektedir. Yaşam koçluğu eğitimprogramı sonrasında ilgili kimseler şu alanlarda daha rahat bir şekilde iş bulabilmektedir:

· Spor salonları ve özellikle fitness salanları

· Yaşam koçluğu eğitim programı sunan kurum ve kuruluşlarda

· Özel ya da devlet okullarında, özellikler sınavdönemlerinde sınava hazırlanan kimseler için yaşam koçluğu önemli bir talepolmaktadır.

· Danışmanlık merkezleri yaşam koçlarına talebinyüksek olduğu bir diğer iş imkanlarından bir tanesidir.

Yaşam Koçluğu Sertifikası için KimlerEğitim Alabilir?

Yaşam koçluğu eğitimine katılabilecek kişiler lise mezunu olmalı vemeslek için bedensel yani fiziksel özelliklere sahip olması gerekmektedir. Buşart dışında yaşam koçluğu sertifikası için herhangi bir şart talep edilmemekteve ilgili kimseler yaşam koçluğu sertifikası için gerekli olan eğitimi almayabaşlayabilmektedir.

Sertifikalı yaşam koçluğu eğitimi programlarınakatılmaları önerilen meslekler şu şekilde sıralanabilmektedir:

· Özellikle psikolojik danışmanlık yapan ve eğitim öğretimalanında çalışan kimseler

· Spor salonları ya da fitness salonlarında çalışan veçalışmak isteyenler

· Sağlık alanında çalışan ya da çalışmayı düşünenkimseler

· Psikologlar

· Avukatlar

· Bireysel koçluk alanında uzmanlaşmak isteyenkimseler

Yaşam koçluğu eğitim sertifikası almak isteyen kimseler her ne kadar bumeslekle uğraşmak isteyen ya da mesleklerine katkıda bulunacağını düşünenkimseler olsa da eğitim programları sonrasında kendi hayatlarına da istediklerişekilde yön verebilmektedir.

Neden Yaşam Koçu SertifikasıAlınmalıdır?

Yaşam koçluğu sertifikası ne işeyarar sorusuna verilecek cevap sertifikanın neden alınması gerektiğinigösteren cevaptır. Yaşam koçluğu eğitiminin içeriği yaşamkoçluğu eğitiminden istenilen amacın elde edilmesini sağlayacak şekildetasarlanmıştır. Yaşam koçluğu sertifikası sonrasında ilgili kimsenin eldeedebileceği yararlar ise şu şekildedir:

· İlgili kimse yaşam koçluğu alanındaprofesyonelleşebilmekte ve eğitim sonrasında bilgileri kendi hayatınayansıtabilmektedir.

· Yaşam koçu sertifikası alan kimseler normalhayatlarında daha uyumlu olmaya başlamaktadır.

· Yaşam koçluğu mesleği her ne kadar yapılmakistenmese de yaşam koçluğu eğitimi sonrasında ilgili kimsede liderliközelliklerinin arttığı gözlemlenmektedir.

· Yaşam koçluğu eğitimi sonrasında ilgili kimseninelde edebileceği iş fırsatlarının sayısı artmaktadır.

· Yaşam koçluğu eğitim programı sonrasında ilgilikimseler olaylara daha pratik bir şekilde yaklaşabilmekte ve bu sayedehayatları kolaylaşabilmektedir.

Benzer Blog Yazıları

Hızlı Başvur

Aşağıdaki formu doldurarak hızlı başvuru yapabilirsiniz. Eğitiminiz ile ilgili en kısa zamanda akademi yetkililerimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.