Hemen Başvur

Eğitim Künyesi

Masal Terapisi Eğitimi

 • Altınbaş Üniversitesi & Uluslararası Akredite Sertifikalı
 • 37 adet online video

Özet

Açıl susam açıl…

İnsanlaşma serüvenimizin en eski sosyal çalışma alanı olan masallar ve mitolojik hikayelerle başlayacağımız eğitimimiz, tüm insanlık hikayesinin izlerini bulabileceğiniz bir veri madeni olarak sizleri bekliyor.

Gerek masal terapisi gerekse hikâye anlatıcılığını birlikte ele alma nedenimiz ise; bir masal terapisi uygulayıcısının anlatabilir olması ve bir hikâye anlatıcısının da insan psikolojisi hakkında bilgi sahibi olması içindir.

Bu eğitimin gerek size, gerekse çevrenize yararı olacağı gibi hayatınızın hikayesini yazmanıza da katkıda bulunacağını söylememiz gerekir…

Gelin birlikte yeni bir hikayeyi daha keşfedelim…

Açıl susam açıl…

Masal Terapisi Eğitimi

Masal terapi eğitimi, yalnızca çocuklara yönelik değil aynı zamanda yetişkinlerin de duygu durumların düzenlenmesine yönelik kullanılan bir terapi yöntemi olarak bilinmektedir. Uygulama süreçlerinde teknik bilgiler kullanıldığı için sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlayan bir yöntem olarak ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır.

Masal terapisi, öncelikle masalların rahatlatıcı etkisinden hareketle, anksiyete ya da depresyon gibi duygu durum bozukluklarının tedavi edilme sürecinde destekleyici olarak kullanılmakla birlikte aynı zamanda doğrudan bir terapi tekniği olarak da uygulanabilmektedir.

Masal Terapisi Eğitimi Nedir ?

Masal Terapisi ve Hikâye anlatıcılığı, binlerce yıllık bir tecrübenin yoğurduğu en eski eğitsel modelleme sistemlerinden biridir.

Masal Terapisi nedir? sorusunu cevaplayalım. Masal aracılığı ile çocuk ve yetişkinlerin; kendilerini, duygularını ve ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşan metoda “Masal Terapisi”denir.

Masal Terapi eğitimi; bireyler ve çocuklar için terapötik bir yöntemdir. Ve bu yöntem, bilişsel ve deneysel yöntemlerle zenginleştirilmiştir.

Masal terapisi, bireylerin bilişsel ve sosyal becerilerini, duygu ve düşüncelerini ortaya koymalarını amaçlar.

Masal Terapi Eğitiminin Amacı Nedir?

Masal terapi eğitiminin amacı, sosyal yaşam içerisinde belirli nedenlerle iletişim problemleri yaşayan, problem çözme konusunda desteğe ihtiyaç duyan kişilerin sosyal hayata aktif ve sağlıklı katılımlarını sağlamaktır.

Masal terapisi uygulamaları içerisinde, özellikle terapötik masallar üzerinden çalışmalar yapılarak olay örgüsündeki problem çözme becerilerinin gerçek hayat içerisine de entegre edilmesi sağlanmaktadır.

Masal terapisi aynı zamanda travma sonrası stres bozukluğu tanılarında da kullanılabilmektedir. Travma sonrasında bastırma duygusunun düzenlenmesi ve daha sağlıklı bir biçimde işlenmesi için masallardan destek alınmaktadır.

Masal Terapisi Eğitim İçeriğinde Neler Vardır?

Masal terapisi eğitim içeriklerinde kuramsal ve pratik eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimlerin başlangıcında masalın tarihsel kökeni ve hangi alanlarda kullanıldığı incelenerek, günümüzdeki kullanımları incelenmektedir.

Eğitim süreçlerinin ikinci aşaması ise pratik seans uygulamalarının yapıldığı aşama olarak bilinmektedir. Masalların incelenmesi, hangi tedavi alanlarında hangi masalların kullanılacağı uygulamalı olarak gösterilmektedir.

Masal terapisi eğitimi içerisinde aynı zamanda masallardaki toplumsal roller, alt mesajlar da işlenerek danışanın bilinçaltı düzeyinde oluşan travmaların sağlıklı bir biçimde çıkarılmasını sağlanmaktadır.

Masal Terapisi Eğitimini Kimler Alabilir?

Masal terapisi eğitimini almak isteyen kursiyerlerimizin; psikoloji, psikolojik danışmanlık, aile danışmanlığı, psikiyatri gibi ruh bilimlerini inceleyen lisans programlarından mezun olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra okul öncesi öğretmenleri ya da sınıf öğretmenleri gibi eğitimcilerin de bu alanda uzman olmaları mümkün olmaktadır.

Masal terapisi eğitim programımızdan eğitim sertifikası alabilmek için tüm eğitim aşamalarının başarılı bir şekilde tamamlanması ve ileri düzey masal terapistliği eğitimine katılmaya hak kazanılması gerekmektedir. Sertifika alınmasının sonrasında Masal terapi uzmanı olarak yetkinlik kazanan kursiyerlerimizin kendi ofislerinde danışan görme olanakları bulunmaktadır.

Masal Terapisinin Faydaları Nedir?

Konuşma bozukluklarına, depresyona, anksiyeteye, öğrenme güçlüğüne, dikkat eksikliğine,hiperaktiviteye, ailede yaşanan çatışmaya, boşanma ya da ayrılık durumlarına,

 • Duygusal, fiziksel yâ da cinsel tacize uğramış çocuklara,
 • Evlat edinilmiş çocuklara,
 • Sevilen birinin ölümü ya da hastalığı ile uğraşan bireylere, çocuklara,
 • Aile içi şiddet gören çocuklara, görmüş yetişkinlere
 • Kronik hastalık ile uğraşan çocuklara,
 • Dikkat eksikliği tanısı almış çocuklara,
 • Öfke kontrol bozukluğu olan çocuklara,
 • Ayrılık yaşayan çocuklara

Masal Terapisi Nasıl Uygulanır?

Çocuklar, doğrudan söyleyemedikleri ya da anlamlandıramadıkları bir olguyu, benzeterek, eşleştirerek ya da değiştirerek öykü ve masalların içinde kullanabilirler. Bunlar bir çeşit “yansıtma” davranışı olarak değerlendirilir ve yorumlanması oldukça zahmetli bir süreçtir. Bunu yalnızca iyi eğitim almış bir masal terapisti yapabilir. Yani, bir masal terapisti,

 • Çocuğun iç dünyasına yakınlaşarak
 • Sıralı bir şekilde verdiği kodları çözerek,
 • Jung ve Arketipler ışığında masalların temel ögelerini kodlamaya hâkim olarak ve bu verileri çocuğun lehine kullanarak sorunun tespiti ve çözümünde etkin bir rol oynayabilir.

Masal Terapisi Eğitimini Neden SEM Akademi’den Almalıyım?

Masal Terapisi online eğitimi 100 saatlik bir programdır. Program sonunda başarılı olan kişilere Uluslararası Akreditasyona sahip Educert onaylı Masal Terapi sertifikası verilecektir.

Bu süre zarfında videolar ile zenginleştirilmiş bir çevrim içi eğitimin yanı sıra okuma dokümanlarınız da ek olarak paylaşılacaktır. Eğitim içerisinde canlı yayınların da olacağı gibi yüz yüze workshop eğitimler ile de eğitmenimiz tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.

Üstelik, Altınbaş Üniversitesi ve Uluslararası Akreditasyona sahip Educert onaylı sertifika ile tüm Türkiye ve uluslararası mecrada tanınma şansına sahip olacaksınız.

Mehmet Fatih Hanoğlu

Hatay’ın Antakya ilçesinde doğdu. Çocukluğundaki en büyük şanslarından biri, seyahati seven ebeveynleriydi. Henüz çok küçükken on binlerce kilometre seyahat etmiş, tüm ülkeyi lise yıllarında tamamen gezmeyi bitirmişti. Yükseköğrenime başladığında bu alışkanlığına da devam etti. Yurt dışına doğru açıldı. Bu seyahatleri sırasında sürekli okumaya zaman ayırdı. Öğrenmeye devam edebilmek için farklı şehir ve ülkelerdeki üniversitelerde onlarca eğitime katıldı.

Dil bilim, bilim ve felsefeye açılan kapısı oldu. Her ne kadar farklı bölümler okumuş olsa da bilimsel ve hayat felsefesine dair bakış açısını dil bilimine borçlu olduğunu söylemektedir. 2007 yıllarında uygulamalı dilbilim alanları; psikodilbilim, nöro dilbilim, adli dilbilim dalları ile ilgilendi. Bu alanlarda da eğitimler alarak kendini uzmanlaştırmaya ve daha ileriye taşımaya çalıştı.  2010  yıllarında davranış bilimlerine ve antropolojiye merak sardı. 

Adli bilimler ile ilgilenerek, adli bilişim uzmanlığı, profil tanımlama, yüz-mimik-jest eğitimleri aldı. İleri düzey yalan eğitimlerine katıldı. İstihbarat çalışmaları, stratejik yönetim eğitimlerine katıldı.

Avrupa bilim diplomasisi eğitimini de tamamlayıp, bu alanda faaliyete başladı. Bu süre zarfında binlerce seminere, panele ve konferansa eğitimci ve konuşmacı olarak katıldı. 

Emniyetten cezaevlerine, üniversitelerden sivil toplum örgütlerine, özel okullardan dershanelere çok farklı kurumlara eğitimler verdi. Binin üzerinde makaleyi çeşitli gazetelerde köşe yazarı olarak yayımladı. Ulusal ve uluslararası makalelere ek olarak 6 kitap yayımladı. Daha sonra Uluslararası Basın Cemiyeti’ne katıldı. Uluslararası akademik bir dergi olan Ressjournal da bu süreçte ortaya çıktı. 

Üretmeye ve öğrenmeye devam eden bir profesyonel öğrenci olarak kendini tanımlamaktadır.

Yapmış olduğu seçkin çalışmalardan dolayı “Dilbilim” alanında “Fahri Doktora” unvanına layık görüldü.

 

Projeleri

 

Profil Analiz Uzmanları Arge ve Danışmanlık Derneği (Profiler) Onursal Başkanı

Ress Journal Kurucu  (Route Educational & Social Science Journal)

Af Terapi Derneği (Başkan Yardımcısı)

Uluslararası Basın Cemiyeti (Başkan Yardımcısı)

Uluslararası Kalite Koçluk ve Girişimcilik Derneği (Denetim Başkanı)

Hanoğlu Özel Eğitim ve Danışmanlık Ltd Şti Kurucu

Rota Kariyer Eğitim ve Danışmanlık Şti Kurucu

Hedd Başkanlığı

Çoğul Çocuklar Derneği Başkan Yardımcılığı

Adlev Eğitmenliği

MEB Öğretmen/Eğitmen

 

Almış Olduğu Eğitimler /Kurum /Bölüm /Belge

Dil ve Konuşma Üzerine

 

*L. Avrupa Üniversitesi (Sanat ve Bilim Fakültesi- T. Dilbilim)

*Başkent Üniversitesi (Dil ve Konuşma Bozuklukları)

*A. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Dil ve Konuşma Bozuklukları)

*A. Karpaz Üniversitesi (Dil ve Konuşma Bozuklukları)

*Konuşma Engelliler Federasyonu (Dil ve Konuşma Etkinlikleri)

*International Psychological Association (Dil ve Konuşma Bozuklukları)

 

Psikoloji Üzerine

*N.W. Üniversitesi (Psikolojik Danışmanlık - Yüksek Lisans)

*F. S. Mehmet Üniversitesi (Psikolojik Danışmanlık E.E.)

*G. Teknik Üniversitesi (Psikanalitik Psikoterapi)

*G. Teknik Üniversitesi (Aile Danışmanlığı)

*Haliç Üniversitesi (Sanat Terapisi)

*A. Menderes Üniversitesi (Masal Terapisi)

*Avrupa Laboratuvar Akreditasyonu Kurumu (Psikolojik Rahatsızlıklar Eğitimi)

*Y. Pazar Üniversitesi (Adli Psikoloji Uzmanlığı)

*Uluslararası Profesyonel Kurumlar Konsorsiyomu (İş ve Çalışma Psikolojisi)

*International Psychological Association (Psikanalitik Psikoterapi)

*Uluslararası Terapistler Kurumu (IAOTH) Elmira Strange, Mphil (Psy) (Adli Psikoloji)

*Yaprak Psikiyatri (Hizmet İçi Eğitim)

 

Yönetim Üzerine

 

*N. Pazar Üniversitesi (Global Master of Business Administration) Global MBA

*K. Dumlupınar Üniversitesi (Uluslararası Tic. ve Finansman - Yüksek Lisans-Devam)

*Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Liderlik)

*Milli Eğitim Bakanlığı (Liderlik Eğitimi)

*ISO-IAF (Kalite Yönetimi Uygulayıcılığı)

*İstanbul Tic. Üniversitesi ve TESAM (İstihbarat Çalışmaları)

 

Eğiticilik Üzerine

 

*Uludağ Üniversitesi (Eğitici Eğitimi)

*Milli Eğitim Bakanlığı- Mesleki Eğitim Merkezi (Eğitici Eğitimi)

*Milli Eğitim Bakanlığı- Mesleki Eğitim Merkezi (Usta Öğreticilik)

*Milli Eğitim Bakanlığı (Drama Eğitimi)

*G. Teknik Üniversitesi (Diksiyon)

 

Diğer

 

*Sakarya Üniversitesi (Profil Tanımlama, Yüz, Mimik ve Jest Eğitimi)

*Avrupa Birliği S4D4C (Avrupa Bilim Diplomasisi Eğitimi)

*Y. Pazar Üniversitesi (Adli Bilişim Uzmanlığı)

*Fırat Üniversitesi (İnşaat)

*Livcon Learning Academy (Profesyonel Koçluk)

*Uluslararası Koçluk Federasyonu (Koçluk)

*Dr. David J. Liebarman (Temel ve İleri Düzey Yalan Algılama Eğitimi)

 

Eserleri

 

Biyometrik Yüz Okuma ve Profil Tanımlama Yöntemleri (Kitap) ISBN: 978-605-89832-1-2

Sözlerin Ötesinde Profilleme (Kitap) ISBN: 978-605-89832-2-9

Profil Tanımlama (İnsan Tanıma Rehberi - Kitap) ISBN: 978-605-81703-0-8

Yalan Dili ve Edebiyatı (Dorlion Yayınları - Kitap) ISBN: 978-605-21114-1-3

Farkındalık Sanatı ve Duygu Dili Değişimi (Ray Yayıncılık) ISBN: 978-605-903-0441

Muhayyile (Şafak Ofset - Öykü Kitabı) ISBN: 978-605-89832-0-5

 

Makaleler

 

LANGUAGE USED BY INDIVIDUALS WITH CONFIDENCE PROBLEMS PATTERNS AND NARRATORY IDENTITY THEORY /  CURRENT SCIENCE MULTIDISIPLINARY JOURNAL - ISSN/2667-9515  

STORY ABOUT SELECTIVE SPEAKING (SELECTIVE MUTISM) APPLICABILITY OF THERAPY (NARRATIVE) / CURRENT SCIENCE MULTIDISIPLINARY JOURNAL - ISSN/2667-9515  

 

Çalıştaylar

 

1-İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Maltepe Üniversitesi Eğitimde Şiddetin Önlenmesi Çalıştayı /2022

2-Türkiye I. Profil ve Davranış Analiz Çalıştayı /2022

3-Türkiye Sürekli Eğitim Merkezleri (TÜSEM) ve Mustafa Kemal Üniversitesi Çalıştayı / 2019

 

Araştırmacı Kimliği

 

ResearcherID: GMW-7167-2022

https://orcid.org/0000-0002-4257-8500

TÜBİTAK ID: TBTK-0031-7298

 

Ders İçeriği

Hikâye ve Masal Anlatıcılığından yola çıkarak Masal Terapisi süreçlerine kadar geniş bir yelpazedeki eğitimimizin amacı verimliliktir. Bu nedenle aşağıdaki konular ele alınacaktır.

 • Masal Nedir? Tarih ve Kökeni,
 • Masalların Bireysel Yarar ve Zararları,
 • Masalların Toplumsal Yarar ve Zararları,
 • Masal Terapisi Nedir?
 • Metaforlar, Sembolizm,
 • Masal ve Kişiler Üzerindeki Bağ Nasıldır?
 • Masal Terapisi Kimlere Uygulanır?
 • Masal Terapisi Teknikleri Nelerdir?
 • Masal Terapisinden Çocuk Nasıl Faydalanır?
 • Masal Terapisinin İşlevleri Nelerdir?
 • Masal Terapisti Kimdir?
 • Masal Analizleri,
 • Masal Tasarlama,
 • Probleme Yönelik Masallar,
 • Masal Terapisi Süresi ve Süreci Nasıl Olmaktadır?
 • Masal Uygulamaları.

Kimler Masal Terapisi Eğitimini Alabilir?

 • Doktorlar,
 • Sağlıkçılar,
 • Psikologlar,
 • Psikolojik Danışmanlar,
 • Aile Danışmanları,
 • Pedagoglar,
 • Çocuk Gelişim Uzmanları,
 • Özel Eğitim Uzmanları,
 • Sosyal Hizmet Uzmanları,
 • Dil ve Konuşma Uzmanları,
 • Rehber Öğretmenler,
 • Sınıf Öğretmenleri,
 • Okul Öncesi Mezunları,
 • Kreşte çalışan personel ve bu bölümlerde lisans eğitimi gören 3 ve 4. sınıf öğrencileri ile konuya ilgi duyan ebeveynler katılabilir.

  Kimler Hikaye Anlatıcılığı Eğitimini Alabilir?

 • Girişimciler,
 • Yöneticiler,
 • Sanat, Reklam, Tasarım Gibi Yaratıcılık Gerektiren Sektör Çalışanları,
 • Satış ve Pazarlama Sektörü,
 • Her branştan öğretmenler, öğretmen adayları,
 • Her bölümden üniversite öğrencileri,
 • Anne-babalar,
 • Youtuberlar, vloggerlar, bloggerlar,
 • Kendini hikayeler ile ifade etmek isteyenler,
 • Profesyonel konuşmacılar,
 • Sunum yeteneklerini geliştirmek isteyenler,
 • Etkili anlatımlar sunmak isteyenler,
 • Hikayeleştirme ile ilgilenenler ilgi duyan herkes katılabilir.

Hızlı Başvur

Aşağıdaki formu doldurarak hızlı başvuru yapabilirsiniz. Eğitiminiz ile ilgili en kısa zamanda akademi yetkililerimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır.