Oyun Terapisi Nedir?

Oyun Terapisi Nedir?

Çocukların oyun oynamayı sevmesi, 20. Yüzyılın başlarından itibaren akademik çalışmaların bu yönde ilerlemesini sağladı. Çocukların motive olarak psikoterapi yöntemleriyle daha iyi bir gelişme sağlamaları için, oyun oynamak bilimsel anlamda bir destekleyici olarak kullanıldı. Ebeveynler genel olarak oyun terapisi nedir gibi meraklı düşüncelere sahip oluyor. Genel olarak bakıldığında, oyun terapisi, çocuklar üzerinde komutlu veya komutsuz olarak ikiye ayrılıyor.

Oyun Terapisinde Uygulamalar

Genel olarak günümüzde 12 seansa karşılık gelen oyun terapileri, aynı zamanda çocukların gelişimine katkı sağlıyor. Yakalanan başarı oranı sayesinde, oyun terapisi nedir sorusundaki endişeler ortadan kalkıyor. Psikolojik anlamda destek duyan çocuklara yönlendirmeli tarzda oyunlar oynatılırken, daha güçlü bir altyapıya sahip olan çocuklara ise yönlendirme olmayacak şekilde oyunlar oynatılıyor.

Oyun Terapilerinin Başarıları

Çocuk merkezli olarak oluşturulan oyun terapilerinde, çocuklar bağımsız bir şekilde hareket etmeyi öğreniyor. Ayrıca dayanıklılık ve büyüme konusunda, hem psikolojik hem fiziksel bir ilerleme sağlanıyor. Oyun terapisi nedir konusunda soru işaretine sahip olan ebeveynlerin, uzman sertifikalı oyun terapistlerine başvurmaları gerekiyor.